Jak często należy brać prysznic?

Jak często należy brać prysznic?

W wielu częściach świata codzienny prysznic wydaje się być normą. Jednak z czysto medycznego punktu widzenia dla większości ludzi nie jest to oczywistością.

Bez wątpienia, higiena osobista zapewnia korzyści zdrowotne, a większość z nas potrzebuje regularnie brać prysznic. Oprócz zastosowania do rutynowego mycia i pielęgnacji, woda oferuje korzyści związane z łagodzeniem bólu i leczeniem w postaci hydroterapii.

Łaźnie, prysznice parowe, sauny i inne metody kąpieli mogą:

 • Poprawić funkcje odpornościowe
 • Złagodzić bóle mięśni
 • Zmniejszyć obrzęki
 • Zwiększać przepływ krwi
 • Poprawić koncentrację
 • Zmniejszyć zmęczenie
 • Ułatwić oddychanie

W mniejszym stopniu spędzanie czasu pod prysznicem może nieść za sobą te same efekty. Prysznic oczyszcza skórę i usuwa martwe komórki naskórka, aby pomóc oczyścić pory skóry i umożliwić prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Wypłukuje bakterie i inne czynniki drażniące, które mogą powodować wysypki i inne problemy skórne.

Jednak głównym powodem, dla którego ludzie często biorą prysznic jest to, że pomaga im to zachować społeczne standardy czystości i wyglądu osobistego. Spełnienie tych standardów pomaga ludziom czuć się „jak w domu” w środowisku pracy i społeczeństwie oraz w ich ciałach.

Zimą niskie temperatury i ogrzewanie w pomieszczeniach przyczyniają się do wysuszenia skóry. Wielu dermatologów zaleca, aby osoby zmieniły swoje nawyki kąpielowe w okresie zimowym, aby chronić skórę przed nadmiernym wysuszeniem.

Następujące techniki mogą pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo suchej skóry:

 • Skrócenie czasu pod prysznicem do nie więcej niż 5-10 minut.
 • Zamknięcie drzwi do łazienki w celu wychwycenia pary i zwiększenia wilgotności.
 • Zastąpienie gorącej wody i mydła ciepłą wodą i delikatnymi środkami czyszczącymi.
 • Używanie najmniejszej możliwej ilości środka czyszczącego do oczyszczania skóry.
 • Delikatne osuszanie ciała po kąpieli.
 • Stosowanie dużej ilości kremu nawilżającego lub maści na bazie oleju w ciągu 3 minut od wyjścia spod prysznica, aby zatrzymać wilgoć w skórze.

Czy można kąpać się zbyt często?

Prysznic usuwa bakterie ze skóry, co oznacza, że zmywa również bakterie, które pomagają organizmowi chronić go przed infekcją.

Mydła i szampony, których używamy podczas kąpieli, mogą wysuszać skórę i włosy, prowadząc do popękania skóry i rozdwajania końcówek włosów. Jak szybko to następuje wpływa na to, jak często dana osoba powinna brać prysznic. Wszystko zależy od rodzaju skóry danej osoby, która może być tłusta lub sucha, oraz klimatu, w którym żyje.

Jeśli zauważysz, że Twoja skóra jest napięta po wyjściu spod prysznica, nie jest to oznaką bycia czystym. Zamiast tego, może to wskazywać na nadmierne wysuszenie skóry.

W badaniach koncentrujących się na myciu rąk naukowcy odkryli, że pielęgniarki z uszkodzeniem skóry rąk z powodu częstego mycia i noszenia rękawiczek wykazały więcej czynników zakaźnych niż inne pielęgniarki. Naukowcy doszli do wniosku, że gdy częstotliwość mycia prowadzi do uszkodzenia skóry, przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego.

Prysznic ma również znaczący wpływ na środowisko. Mydła i szampony, nie wspominając o dodatkowych składnikach, takich jak mikrogranulki w niektórych produktach do pielęgnacji skóry, mogą przedostać się do wód gruntowych, jezior, strumieni i oceanów. Prosty prysznic wyczerpuje niezbędne zasoby słodkiej wody.

Kliknij tutaj , aby uzyskać źródło tego artykułu.