Nieświeży oddech, czy Halitoza?
Halitoza może stanowić powód do zmartwień, zakłopotania i niepokoju, ale stosunkowo łatwo jest jej zaradzić.
Szybkie fakty na temat nieświeżego oddechu
Oto kilka kluczowych punktów dotyczących nieświeżego oddechu. Więcej szczegółów i informacji pomocniczych znajduje się w głównym artykule. Szacuje się, że nieświeży oddech dotyka 1 na 4 osoby na całym świecie.
Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest zła higiena jamy ustnej. Jeśli cząstki pokarmu pozostają w jamie ustnej, ich rozkład przez bakterie wytwarza związki siarki. Utrzymywanie nawodnienia jamy ustnej może zmniejszyć nieprzyjemny zapach w ustach. Najlepszym sposobem leczenia nieświeżego oddechu jest regularne szczotkowanie, nitkowanie i nawilżanie.
Czym jest halitoza?
Nieświeży oddech jest częstym problemem, który może powodować stres psychiczny. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn i dostępnych metod leczenia.
Każdy może cierpieć na nieświeży oddech. Szacuje się, że 1 na 4 osoby regularnie ma nieświeży oddech.
Halitoza jest trzecim najczęstszym powodem, dla którego ludzie szukają opieki stomatologicznej, po próchnicy zębów i chorobach dziąseł.
Proste domowe środki zaradcze i zmiany stylu życia, takie jak poprawa higieny jamy ustnej i rzucenie palenia, często pomagają uporać się z problemem. Jeśli jednak nieświeży oddech wciąż się utrzymuje, zaleca się wizytę u lekarza w celu sprawdzenia przyczyn.
Potencjalne przyczyny nieświeżego oddechu obejmują:
- Tytoń: Wyroby tytoniowe powodują specyficzny zapach w ustach. Dodatkowo zwiększają szanse na choroby dziąseł, które mogą również powodować nieświeży oddech.
- Jedzenie: Rozkład cząstek jedzenia pozostałych między zębami może powodować nieprzyjemne zapachy. Niektóre pokarmy, takie jak cebula i czosnek, mogą również powodować nieświeży oddech. Po strawieniu ich produkty rozpadu są przenoszone we krwi do płuc, gdzie mogą wpływać na oddech.
- Suchość w ustach: Ślina naturalnie oczyszcza usta. Jeśli usta pozostają suche lub są suche z powodu określonej choroby, takiej jak kserostomia,mogą gromadzić się w nich nieprzyjemne zapachy.
- Higiena jamy ustnej: Szczotkowanie i nitkowanie zapewniają usuwanie małych cząstek żywności, które mogą gromadzić się i powoli rozkładać, wytwarzając nieprzyjemny zapach. Warstwa bakterii zwana płytką nazębną gromadzi się na zębach, jeśli szczotkowanie nie jest regularne. Płytka nazębna może podrażniać dziąsła i powodować zapalenie między zębami i dziąsłami zwane zapaleniem przyzębia. Protezy, które nie są regularnie lub prawidłowo czyszczone, mogą również zawierać bakterie powodujące halitozę.
- Diety ekstremalne: Przerywany post i dieta niskowęglowodanowa mogą być przyczyną halitozy. Wynika to z rozkładu tłuszczów wytwarzających substancje chemiczne zwane ketonami. Ketony posiadają charakterystyczny, silny aromat.
- Leki: Niektóre leki mogą zmniejszać wydzielanie śliny, a tym samym potęgować nieprzyjemny zapach. Inne leki mogą wytwarzać zapach, gdy rozkładają się i uwalniają substancje chemiczne w oddechu. Przykłady obejmują azotany stosowane w leczeniu dusznicy bolesnej, niektóre chemikalia chemioterapeutyczne i niektóre środki uspokajające, takie jak fenotiazyny. Osoby, które przyjmują suplementy witaminowe w dużych dawkach, mogą być również podatne na nieświeży oddech.
- Stan jamy ustnej, nosa i gardła: Czasami małe, pokryte bakteriami kamienie mogą tworzyć się na migdałkach z tyłu gardła i wytwarzać nieprzyjemny zapach. Również infekcje lub stany zapalne w nosie, gardle lub zatokach mogą być przyczyną halitozy.
- Ciało obce: Przyczyną nieświeżego oddechu może być ciało obce, które utknęło w jamie nosowej. Szczególnie przytrafia się to u dzieci.
- Choroby: Niektóre nowotwory, niewydolność wątroby i inne choroby metaboliczne mogą powodować halitozę ze względu na specyficzne mieszanki substancji chemicznych, które wytwarzają. Choroba refluksowa przełyku (GERD) może powodować nieświeży oddech z powodu regularnego refluksu kwasów żołądkowych.
Leczenie
Najlepszą metodą leczenia halitozy jest właściwa higiena jamy ustnej. Zapewnia to zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia ubytków i chorób dziąseł.
Zaleca się odwiedzać lekarza stomatologa w celu sprawdzenia i czyszczenia przynajmniej dwa razy w roku.
Dentysta może zalecić pastę do zębów, która zawiera środek przeciwbakteryjny lub antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej.
Alternatywnie, jeśli występuje choroba dziąseł, konieczne może okazać się profesjonalne czyszczenie, w celu usunięcia nagromadzonych bakterii w kieszeniach między dziąsłami a zębami.
Kliknij tutaj , aby uzyskać źródło artykułu.