Zrozumieć wypadanie włosów

Zrozumieć wypadanie włosów

przez WebMD Editorial Contributors

Włosy rosną wszędzie na ludzkiej skórze, z wyjątkiem miejsc takich jak dłonie i podeszwy stóp, powieki i pępki, jednak wiele włosów jest tak cienkich, że są praktycznie niewidoczne dla ludzkiego oka.

Włosy składają się z białka zwanego keratyną, które jest wytwarzane w mieszkach włosowych w zewnętrznej warstwie skóry. Ponieważ mieszki włosowe wytwarzają nowe komórki rzęsate, stare komórki są wypychane przez powierzchnię skóry w tempie około sześciu cali rocznie.

Włosy, które widzisz, to ciąg martwych komórek keratynowych. Przeciętna dorosła głowa ma około 100 000 do 150 000 włosów i traci do 100 z nich dziennie. Zatem znalezienie kilku bezpańskich włosów na szczotce do włosów niekoniecznie jest powodem do niepokoju.

W każdym momencie, około 90% włosów na skórze głowy nieustannie rośnie. Każdy pęcherzyk ma swój własny cykl życia, na który może wpływać wiek, choroba i wiele innych czynników. Ten cykl życia podzielony jest na trzy fazy:

 • Anagen – aktywny wzrost włosów, który zwykle trwa od dwóch do ośmiu lat
 • Katagen – przejściowy wzrost włosów, który trwa od dwóch do trzech tygodni
 • Telogen – faza spoczynku, która trwa około dwóch do trzech miesięcy; Pod koniec fazy spoczynku włosy są zrzucane, zastępują je nowe włosy, a cykl wegetacji zaczyna się od nowa.

Co powoduje wypadanie włosów?

Lekarze nie wiedzą, dlaczego niektóre mieszki włosowe są zaprogramowane tak, aby miały krótszy okres wzrostu niż inne. Jednak istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wypadanie włosów:

 • Hormony, takie jak nieprawidłowy poziom androgenów (męskie hormony wytwarzane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety)
 • Geny, zarówno męskich, jak i żeńskich rodziców, mogą wpływać na predyspozycje danej osoby do łysienia typu męskiego lub żeńskiego.
 • Stres, choroba i poród mogą powodować tymczasowe wypadanie włosów. Grzybica spowodowana infekcją grzybiczą może również powodować wypadanie włosów. Warto sięgać po porady, co możesz zrobić, aby odwrócić wypadanie włosów spowodowane stresem.
 • Leki, w tym leki chemioterapeutyczne stosowane w leczeniu raka, leki rozrzedzające krew, blokery beta-adrenergiczne stosowane do kontrolowania ciśnienia krwi i pigułki antykoncepcyjne, mogą powodować tymczasową utratę włosów.
 • Oparzenia i prześwietlenia rentgenowskie mogą przyczynić się do tymczasowej utraty włosów. W takich przypadkach normalny wzrost włosów zwykle powraca po zagojeniu się urazu, chyba że na miejscu urazu powstanie blizna. W takim wypadku włosy nigdy nie odrosną.
 • Choroba autoimmunologiczna może powodować łysienie plackowate. W łysieniu plackowatym aktywność układu odpornościowego zwiększa się z nieznanych przyczyn i wpływa na mieszki włosowe. U większości osób z łysieniem plackowatym włosy odrastają, chociaż mogą być tymczasowo bardzo cienkie i prawdopodobnie jaśniejsze, zanim powrócą do normalnego zabarwienia i grubości.
 • Zabiegi kosmetyczne, takie jak zbyt częste mycie włosów szamponem, trwała ondulacja, rozjaśnianie i farbowanie włosów mogą przyczynić się do ogólnego przerzedzenia włosów, powodując, że włosy stają się słabe i łamliwe. Ciasne plecenie, używanie wałków lub gorących lokówek oraz przepuszczanie wykałaczek przez ciasne loki może również uszkodzić i złamać włosy. Jednak te procedury nie powodują łysienia. W większości przypadków włosy odrastają normalnie, jeśli źródło problemu zostanie usunięte. Mimo to poważne uszkodzenie włosów lub skóry głowy w niektórych przypadkach powoduje trwałe łysiny.
 • Warunki chorobowe. Choroby tarczycy, toczeń, cukrzyca, niedokrwistość z niedoboru żelaza, zaburzenia odżywiania i niedokrwistość mogą powodować wypadanie włosów. W większości przypadków, gdy leczy się stan podstawowy, włosy powrócą do stanu wyjściowego, chyba że wystąpią blizny, jak w niektórych postaciach tocznia, liszaja płaskiego lub zaburzeń pęcherzykowych.
 • Dieta niskobiałkowa lub dieta o dużej ograniczonej kaloryczności może również powodować tymczasowe wypadanie włosów. Uzyskaj informacje o żywności, która może pomóc w zapobieganiu wypadania włosów.

Kliknij tutaj, aby uzyskać źródło artykułu.