Ścieranie, polerowanie, usuwanie plam w Twojej paście do zębów.

Ścieranie, polerowanie, usuwanie plam w Twojej paście do zębów.

Charakterystyka ścierania, polerowania i usuwania plam różnych komercyjnych środków do czyszczenia zębów in vitro

Bruce R. Schemehorn, MS, Dental Products Testing, Therametric Technologies, Inc. Noblesville, IN, USA, Michael H. Moore, MS Mark S. Putt, MSD, PhD, Health Science Research Center Indiana University-Purdue University Fort Wayne, IN, USA

Ocena, przy użyciu konwencjonalnych procedur in vitro, ścieralności, właściwości polerowania szkliwa i skuteczności usuwania plam różnych komercyjnych środków do usuwania plam, które mają różne kompozycje i są sprzedawane do czyszczenia, wybielania i / lub polerowania, a także zbadanie ich związku między usuwaniem plam a ścieraniem.

Idealny środek do czyszczenia zębów powinien zapewniać optymalne czyszczenie (tj. Zewnętrzne usuwanie plam) i polerowanie przy minimalnym ścieraniu twardych tkanek zęba (tj. cementu, zębiny i szkliwa). Maksymalna zdolność usuwania plam i niska ścieralność to diametralne przeciwieństwa, podobnie jak wysokie czyszczenie i wysokie polerowanie.

W związku z tym nieuniknione jest, że należy pójść na pewne ustępstwa w celu osiągnięcia odpowiedniego kompromisu, co wyjaśnia duże różnice we właściwościach usuwania plam, polerowania i ścierania różnych środków ściernych stosowanych w komercyjnych środkach dostępnych publicznie.

Równowaga między zewnętrznym usuwaniem plam a właściwościami ściernymi zębów była badana i dyskutowana przez bardzo długi czas, ale istnieje ogólna zgoda co do stwierdzenia Kitchina i Robinsona26 sprzed ponad 60 lat, że “Należy używać tylko tyle ścierania, ile jest konieczne do czyszczenia zębów”.

Wyzwanie polega oczywiście na określeniu, co jest konieczne. Wyniki tego badania są zgodne z wcześniejszymi doniesieniami, że generalnie istnieje umiarkowana korelacja między skutecznością czyszczenia in vitro a ścieralnością zębiny dla różnych past do zębów, ale wartości RDA nie zawsze przewidują kliniczne usuwanie plam. Mimo to bardzo istotne dla tego badania jest to, że zarówno test RDA, jak i metoda PCR korelowały liniowo z mocą czyszczenia (tj. usuwaniem plam) we wspólnym badaniu klinicznym wykorzystującym trzy różne metody klasyfikacji, które oceniały środki ścierne z trzema różnymi poziomami ścieralności.

Zdolność usuwania plam, ścieralność i zdolności polerowania szkliwa zębów przez dane środki ścierne, zwłaszcza te zawierające krzemionki, były bardzo zmienne i nie było spójnej zależności dla tych parametrów, które były związane z systemami ściernymi wymienionymi na etykietach produktów.

Środki do czyszczenia zębów sprzedawane jako produkty “wybielające” były na ogół bardziej ścierne niż inne produkty, chociaż były pewne wyjątki, a bezpośredni związek nie zawsze był widoczny między zdolnością usuwania plam a ścieralnością.

Podobnie, z jednym wyjątkiem, środki do czyszczenia zębów sprzedawane ze względu na ich zdolność do polerowania lub nadawania blasku zębom nie były bardziej skuteczne niż inne produkty. Kiedy parametry usuwania plam i ścieralności zostały włączone do wskaźnika skuteczności czyszczenia CEI, kilka produktów zawierających uwodnioną krzemionkę i / lub fosforan dwuwapniowy miało stosunkowo wysokie wartości CEI, ale najbardziej wydajne testowane środki do czyszczenia zawierały glinkę rafinowaną „kaolin” jako materiał ścierny”.

Kliknij poniżej, aby pobrać cały artykuł.

Pobierz artykuł